Accolades

Athletics Championship

2016-2017

 30th Tamil Nadu Junior Athletic Championship – 2016:

Name                           Division                        Event                         Position

Sudharsan.K               Under 18                   (i)  100mts                          4th     

                                                                      (ii) 200mts                          4th

30th Tamil Nadu Inter-district Junior Athletic Championship – 2016:

             Name                           Division                        Event                         Position          

Sudharsan.K               Under 18                   (i)  100mts                          4th

The Laidlaw Memorial School Records:

Division: U-19 Boys (Super Seniors)

Relay 4x100mts:

 K.Sudharsan        

Thaman Thimmaiah

Nitish Kumar

G.Piranesh

Timing: 44.76 secs

Relay 4X400mts:

Name

 Thaman Thimmaiah

Nitish Kumar

 K.Vishnu

 G.Piranesh

Overall Super Senior Boys(U-19)

The Laidlaw Memorial School –  Second

 Overall Super Senior Girls(U-19)

The Laidlaw Memorial School –  First

Individual Championship

Super Senior Boys U – 19

G.Piranesh

Super Senior Girls  U – 19

P.Akalya

Senior Boys (U – 16)

Pole Vault

Denzil Fredrick Henderson   1st – Gold  2.40 M

Super Senior Boys (U – 19 )

100 M

Sudharshan K – 1st – Gold – 11.03 S

200 M

Thaman Thimmaiah C.K  – 1st – Gold – 22.99 S

800 M

Vishnu K- 2nd – Silver – 2.10.76  Mins

110 M Hurdles

G.Piranesh – 2nd – Silver –17.20 S

Broad Jump

G.Piranesh – 2nd – Silver- 6.10 M

Triple Jump

G.Piranesh- 2nd – Silver –12.51 M

Pole Vault

Dharun Prasanth- 3rd – Bronze – 2.30 M    

Super Senior Girls (U – 19 )

200 M

Hannah Cobb – 2nd – Silver-29.86 S

400 M

Akalya P -1st – Gold –64.20 S

800 M

Akalya P – 1st – Gold – 2.45.45 Mins

1500 M

Akalya P – 1st – Gold – 5.58.80 Mins

Hurdles                                                      

Akalya P– 2nd– Silver – 18.59 S

Broad Jump

Akalya P – 1st – Gold – 4.58 M

Shot Put        

Erika Judith Bivera –3rd– Bronze – 7.84 M

Discuss

Erika Judith Bivera –2nd– Silver- 23.34 M

Relay 4x100mts: – 2nd– Silver

Akalya P

 Amanda Freese

 Hannah Cobb

Lydia

Timing: 57.15 Secs

Relay 4X400mts:– 1st – Gold

 Akalya P

Varshini

 Raksha

Hannah Cobb

Timing: 4.48.85 Secs

U – 10 Girls (Sub- Juniors)

Broad Jump

Riddhika.M2nd – Silver – 3.17 M

U – 12 Girls (Juniors)

Broad Jump

Keira Kimberly Smith – 3rd – Bronze-3.58 M